مرکز آموزش زبان حوزه علمیه قم

آمار بازدید پایگاه

  • افراد آنلاین: 5
  • بازدید امروز: 179
  • بازدید کل: 777061
  • زبان آموز
  • استاد

اردوی آموزشی مکالمه زبان عربی در قم آغاز شد

تاریخ انتشار: 1394/5/11

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ مراسم افتتاحیه اولین دوره تابستانی آموزش مکالمه عربی صبح امروز سه‌شنبه 30 تیرماه در مدرسه علمیه امام محمدباقر(ع) قم برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مدیر حوزه علمیه قم ضمن خیر مقدم به مدیران و مسئولان حوزوی و نیز طلاب حاضر در مراسم اظهار داشت: لزوم آموزش زبان عربی به طلاب همواره از مطالبات مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید بوده است که فرموده‌اند "فضای حوزه باید مجهز به زبان‌های بین المللی باشند".

حجت‌الاسلام والمسلمین «فرخ فال» افزود: سال‌هاست که بزرگان حوزه و رهبری این دغدغه را داشته‌ و بیان کرده‌اند و مسئولان هم به دنبال انجام مقدمات کار بوده‌اند.

وی با بیان اینکه با فراگیری زبان می‌توانیم بخش عظیمی از مخاطبان و حتی کسانی که در دام دشمنان هستند را نجات دهیم، خاطرنشان ساخت: در اینصورت می‌توانیم نقش اساسی خود را در تبلیغ و ارشاد حتی خارج از مرزهای جمهوری اسلامی پیگیری کنیم.

همچنین در این مراسم، یکی از مدرسین کهنه کار زبان عربی با تاکید بر لزوم یادگیری زبان خارجی برای طلاب و حوزویان تصریح کرد: برنامه‌های آماده سازی حوزه علمیه برای طلاب در جهت انجام هر چه بهتر وظایف سیاسی، اجتماعی و دینی‌شان است که از جمله آن می‌توان آموزش زبان عربی را برشمرد.

«افضلی شاکر» "مواصله و پیگیری دائم آموزش زبان عربی" و "تخصیص مدرسه‌ای خاص در قم و سایر استان‌ها برای زبان عربی" را دو نکته مهم در فراگیری کامل این زبان به طلاب معرفی کرد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر ۱۴ کلاس آموزش زبان عربی در مرکز آموزش زبان استان قم، 4 کلاس در مدرسه فاطمی و 10 کلاس در مدرسه امام باقر(ع) دایر است، افزود: این برنامه با شرکت بیش از ۴۰۰ طلبه در استان‌های قم، یزد، سیستان و بلوچستان، قزوین، چهارمحال بختیاری، سمنان و اردبیل برگزار می‌شود.

بر اساس این گزارش، مدیر عامل خبرگزاری ابنا نیز در این مراسم با بیان خاطره‌ای اظهار داشت: جو این مدرسه دوران طلبگی خودم را تداعی کرد که در سال‌ 78 به کمک آقای افضلی شروع به آموزش زبان عربی کردیم و زبان آموزان آن دوره اکنون منشا اثر در سازمان حج، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، مجمع تقریب مذاهب، دانشگاه، کانون ملی زبان و ... هستند.

حجت‌الاسلام «حسینی عارف» افزود: آمادگی ما در زبان عربی به جایی رسید مجله‌ای به زبان عربی چاپ کردیم و این مجله در بسیاری از دانشگاه‌ها نقد و بررسی می‌شد. روزی یکی از دانشگاه‌ها با ما تماس گرفتند و درخواست بازدید از ساختمان و سازمان این مجله را داشتند. آنان بر این باور بودند که مجله عربی ما دارای تشکیلات و سازمان خاص است، درصورتی‌که این مجله در همین حجره‌های طلبگی و از دل طلاب بیرون می‌آمد.

وی با تاکید بر جدیت طلاب برای یادگیری زبان‌های خارجی تصریح کرد: طلاب جوان نیز در صورت پیگیری و مواصله زبان عربی در کنار دروس حوزه می‌توانند منشا برکات و خیرات فراوان باشند و ان شاء الله که مجدداً مانند آن مجله منتشر شود.

در پایان مراسم افتتاحیه اولین دوره تابستانی آموزش مکالمه عربی، مدیر حوزه‌های علمیه کشور ضمن ابراز خرسندی از اهتمام به دغدغه بزرگان حوزه‌های علمیه نجف و قم درمورد آموزش زبان به طلاب اظهار داشت:‌ امام صادق(ع) فرمودند "عالمی که از علمش استفاده شود از هفتاد هزار عابد برتر است". سوال کلیدی این است که این عالم چگونه عالمی است و چه کنیم که به این درجه برسیم و در جامعه تاثیرگذار باشیم.

آیت الله «حسینی بوشهری» به "تاثیر علمی" چنین عالمی پرداخت و گفت: فلسفه تاسیس حوزه این بود که مایه علمی داشته باشد و کم کم طلاب شروع به علم اندوزی کنند، کسالت و جهالت در این حوزه‌ها جایی ندارد و هنر است که در این اندک فرصت عمر، به جمع آوری علوم بپردازیم.

وی همچنین درمورد "تاثیر اخلاقی" عالم مدنظر امام صادق(ع) اظهار داشت: طلبه باید همراه با رشد علمی، رشد اخلاقی داشته باشد. طلبه باید در برابر اهل بیت(ع) و بزرگان خشوع داشته باشد و گاهی ممکن است در علوم حوزوی مسلط شویم اما نباید پس رفت اخلاقی داشته باشیم. در همین زمینه امام صادق(ع) می‌فرمایند "احوال او شاهد اعمال اوست". فردی که گفتار و رفتارش همگن نباشد، دچار تزلزل می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری، سومین ویژگی این عالم را "زمان شناس بودن" معرفی کرد و خاطرنشان ساخت: عالمی که از زمان عقب است نمی‌تواند در جامعه اثرگذار باشد. بزرگان ما، امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری نیز اینگونه بودند که به این مقام رسیدند درحالی‌که نیازهای زمان جامعه را می‌شناختند.

حسینی بوشهری درمورد چهارمین ویژگی عالم مدنظر امام صادق(ع) گفت: عالم باید حداکثر استفاده را از فرصت‌ داشته باشد. کسانی که فرصت‌ها را از دست می‌دهند نمی‌توانند در جامعه اثرگذار باشند و در این راستا باید دست به کارهای تبلیغی نیز بزنند. برای تاثیرگذاری در این بخش باید طلبه با مردم مواجه شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه طلبه‌ها در بدو ورود به حوزه باید به دنبال ساز و کاری باشند که پاسخگو للناس باشند، تاکید کرد: امام رضا(ع) نیز در این زمینه به یکی از مریدان خود فرمودند "خداوند رحمت کند کسانی‌ را که علوم ما را یاد می‌گیرند ولی در نزد خود ذخیره نمی‌کنند".

امام جمعه موقت قم ضمن قدردانی از زحمات دست‌اندرکاران برگزاری این دوره تابستانی گفت: از سخن امام رضا(ع) بر لزوم یادگیری زبان که فرموده اند: باید زبان را در خدمت اسلام به کار گیریم. وهابیون و معاندین نیز از همین زبان استفاده کرده و در ایام حج با افراد با زبان‌های مختلف حتی فارسی صحبت می‌کنند. آنان اینگونه شبهاتی وارد کرده و دین را هدف قرار می‌دهند.

حسینی بوشهری ادامه داد: باید یک تحول بنیادین در حوزه شکل بگیرد و از گذشتگان تشکر می‌کنیم که این اقدام را شروع کردند و حتی برخی مجله و شعر به زبان عربی منتشر کرده‌اند. به یاری خداوند و تلاش و ممارست شما عزیزان، در چند سال آینده به زبان عربی مسلط می‌شوید و می‌توانید به زبان عربی تحقیق، نگارش و مباحثه کنید.

وی با تاکید بر همه‌گیر و همه‌جایی شدن این دوره‌های آموزشی برای طلاب اظهار داشت: ما در آینده می‌خواهیم در کل کشور این برنامه را اجرا کنیم. ما در فاز بعد پس از تسلط بر زبان عربی می‌خواهیم آموزش زبان‌های دیگر را شروع کنیم که بتوانیم مبلغان خود را به همه کشورهای جهان بفرستیم.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور در پایان با بیان اینکه طلاب امروز باید با دنیا صحبت کنند و نباید عزلت‌نشینی در حجره‌ها را برگزینند، خاطرنشان ساخت: زیباترین جمله که از زبان امام صادق(ع) برای لزوم یادگیری زبان عربی داریم این است "زبان عربی را بیاموزید که ویژگی آن کلام خداست که با مخلوقاتش با آن صحبت می‌کند".

 

آخرین اخبار مرکز

ثبت نام رایگان

تاریخ انتشار: 1401/3/10 ویژه ولادت حضرت معصومه(س)

دوره های تابستان 1401

تاریخ انتشار: 1401/3/8
GO UP